solo-bottle-bagEach year, around this time, brides and moms contact Olio2go to purchase olive oil wedding favors. They can be very specific about the label name, producer, or region of origin. Their word choice indicates they know their way in the olive oil world, appreciate great flavor and authenticity, and respect the craftsmanship of the small producer.

But then we reach a math problem. If a 500 ml bottle sells for $40, what should a 100 ml bottle cost? Unfortunately, it is not 20% of $40. Proportionately, the glass bottle is more expensive, and it costs more proportionally, to bottle and ship a large quantity of those little glass bottles across the sea. To be authentically produced and bottled in Italy, that cute little bottle may well cost more than the bride and mom would like to spend.

This cost per ounce (or cost per milliliter) issue is not limited to olive oil. It is dominant in mass market grocery stores, where the cost per ounce is noted on the shelf label for consumer comparisons.  The small jar of peanut butter costs more per ounce than the large jar. Those cute travel size bottles of shampoo cost more per ounce than the contents of a 16 oz.  bottle.

We will continue to provide pricing, striving to make a match, and will even provide a bottle-your-own kit, as we wish them well ….

Advertisements