Take a look at this photo! All of these fresh oils (and the balsamic vinegar wine jelly) arrived this week at Olio2go. These lovely, sublime treats cover a lot of territory. From Alina (a Brisighella monocultivar from Emilia Romagna) in the north to Rosso from Villa Zottopera in Sicily.

To see them all with one click, start here.

In the picture (Left to Right):
Principe di Mascio DOP Colli Assisi Spoleto, Umbria
Ursini Tandem DOP Colline Teatine, Abruzzo
Ascolana from Olio del Carmine, Marche
Azienda del Carmine Boxed Set (partially hidden)
Trappeto di Caprafico Organic DOP Colline Teatine, Abruzzo
Olio del Carmine, Marche
Rosso from Villa Zottopera, Sicily
Alina, La Pennita, Emilia Romagna
Rosselli del Turco DOP Chianti Classico, Tuscany

Front, top to bottom:
Livio Pesle Balsamic Vinegar Jelly, Fruili Venezia Giulia
Trappeto di Caprafico, in party favor bottles
Bochicchio Olio Extra Vergine, Basilicata
Venus Organic, Gargiulo Sorrentolio, Campania

Advertisements

solo-bottle-bagEach year, around this time, brides and moms contact Olio2go to purchase olive oil wedding favors. They can be very specific about the label name, producer, or region of origin. Their word choice indicates they know their way in the olive oil world, appreciate great flavor and authenticity, and respect the craftsmanship of the small producer.

But then we reach a math problem. If a 500 ml bottle sells for $40, what should a 100 ml bottle cost? Unfortunately, it is not 20% of $40. Proportionately, the glass bottle is more expensive, and it costs more proportionally, to bottle and ship a large quantity of those little glass bottles across the sea. To be authentically produced and bottled in Italy, that cute little bottle may well cost more than the bride and mom would like to spend.

This cost per ounce (or cost per milliliter) issue is not limited to olive oil. It is dominant in mass market grocery stores, where the cost per ounce is noted on the shelf label for consumer comparisons.  The small jar of peanut butter costs more per ounce than the large jar. Those cute travel size bottles of shampoo cost more per ounce than the contents of a 16 oz.  bottle.

We will continue to provide pricing, striving to make a match, and will even provide a bottle-your-own kit, as we wish them well ….